Veckobrev 37

Först några rader från förra veckans fixare: Är Victor och Aisha. vi ska bereta om natur skolan vi har jort experiment om luft vatten och jord. vi provade om is smälter snabbare på pappers tallrik eller metall tallrik.

Nu är alla utvecklingssamtalen avklarade och jag vill tacka för många trevliga och utvecklade samtal. Flera har tagit upp läxor, och som jag sagt på utvecklingssamtalen så kommer vi ha skrivläxa varje vecka, med minst 5 meningar. Flera elever i klassen har högre mål än 5 meningar och jag vill att ni skriver så mycket ni bara orkar. Andra uppgifter som kommer vara läxa är på Bingel, främst matematik. De som inte har möjlighet att göra dessa hemma kommer få tid till det på elevens val-tiden på fredagar.

I SO har vi börjat arbeta med världsreligionerna och kommer att fortsätta med det fram till höstlovet. I matematiken har vi kämpat med talets värde, hundratal, tiotal och ental. Vi gjorde ett test på detta och alla elever klarade det. Vi har arbetat med att mäta i boken, vinklar och öppna polygoner. Fråga gärna era barn om dessa begrepp.

Nästa fredag kommer vi att promenera till biblioteket. Glöm inte att ta med ditt lånekort, om du vill låna böcker hem och en ryggsäck att bära böckerna i;) Vi kommer att läsa varje dag efter 10-rasten . Jag vill uppmuntra till läsning hemma, själva och tillsammans med er som föräldrar. Det är mysigt att läsa tillsammans

Vår rektor Jessica har skaffat blogg, där hon lägger ut månadsblad och annan information. Gå in på tingvallaskolan.se och välj rektorsbloggen i menyn. Jessica har även instagram där hon heter tingvallarektorn. Gå in och följ hennes spännande klassrumsbesök, och andra små guldkorn i en rektors vardag. Jag vill också passa på att påminna om att anmäla er till frukostsamrådet som går av stapeln Måndag 30/9 kl.8.30-9.30. Maila Jessica om ni har möjlighet att gå. Det är ett bra sätt att få inblick i skolans arbete framåt samt att du som förälder kan få tid till att ta upp saker som DU tycker är viktiga. jessica.ljungvall@sigtuna.se

Nästa vecka delas ingen skrivläxa ut, då det är en kort vecka i skolan.

INFORMATION OM LÖSS – hösten är här och med det även lössen. Bifogar information från 1177

https://www.1177.se/sv-se-x-ll/Stockholm/other-languages/other-languages/symtomsjukdom—andra-sprak/loss-i-haret–andra-sprak/

Nästa vecka:

Måndag: Studiedag skolan är stängd, fritids öppet för de elever som har plats.

Tisdag: Studiedag skolan är stängd, fritids öppet för de elever som har plats.

Onsdag: Musik och Idrott. Ta med idrottskläder för utomhusidrott och handduk.

Fredag: Biblioteket

Kommentarer är stängda.