Att logga in på IST lärande

Hej alla.

För att logga in på IST lärande behöver man först logga in på skolportalen via Sigtuna kommuns hemsida med sitt bank-id.

https://sigtuna.se/Barn–Utbildning/Skolportalen/

När man har loggat in behöver man därefter klicka på IST lärande först längst upp i menyraden.

IMG_2914

Då kommer man till en ny sida. Där behöver man klicka på LOGGA IN bredvid IST lärande.

IMG_2913

Där ska man nu kunna se sitt barn och de olika ämnena som ens barn har haft. Omdömena finns i varje ”ämnesrum”. Där ser man också andra saker såsom planeringar, bedömningar etc som ligger till grund för omdömena. Genom att klicka på barnens namn, första rutan längst till vänster får man en sammanställning över allt som finns publicerat.

 

MVH

Roheen

 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.